רשימת מילות מפתח שליליות היא אחת מאותן תכונות שיווק בגוגל אדוורדס שהרבה מפרסמים לא מנצלים עד תום. שימוש נכון במילות מפתח שליליות תורם לשיפור הביצועים של קמפיין פרסום בגוגל.

במידה ואתם מתכננים להתחיל לפרסם בגוגל או בין אם אתם כבר מנהלים היום קמפיין פרסום ממומן בגוגל, סביר להניח שכבר הקדשתם מחשבה רבה לרשימת מילות המפתח לקידום בקמפיין. אך האם לקחתם גם זמן לחשוב על מילות המפתח השליליות של הקמפיין? רוב הסיכויים שכמו הרבה מפרסמים אחרים בגוגל אתם לא מנצלים כהלכה, אם בכלל, את הכלי השיווקי החשוב הזה. הגדרת מילות מפתח שליליות בעת הקמת הקמפיין ובמהלך הפרסום בגוגל יכולה לתרום רבות להשגת תוצאות טובות בקמפיין.

מהן מילות מפתח שליליות בקמפיין שיווק בגוגל לפי גוגל אדוורדס?

מילות מפתח שליליות הן סוג התאמה של מונחי חיפוש בקמפיין פרסום בגוגל המגדירה לאדוורדס באילו תוצאות חיפוש לא להציב את מודעות הקמפיין. ברגע שמגדירים מונח חיפוש (מילה או ביטוי) ברשימת מילות המפתח השליליות, גוגל אדוורדס ידאג לא להציב את מודעות הקמפיין בחיפושים הכוללים את מילות המפתח שהוגדרו כ"שליליות".

למשל חנות אונליין למוצרי טבע תקדם בגוגל מונחי חיפוש הרלוונטיים למוצרים שהיא מוכרת, ובמקביל, תגדיר מונחי חיפוש של מוצרים טבעיים שהיא לא מוכרת ברשימת מילות המפתח השליליות בכדי למנוע הקלקות של גולשים המחפשים מוצרים שלא קיימים בחנות.

ניתן להגדיר מילות מפתח שליליות ברמת הקמפיין או לכל קבוצת מודעות נפרדת בתוך הקמפיין. אין הגבלה על הוספת מילות מפתח שליליות לקמפיין שיווק בגוגל או לקבוצת מודעות, רק קחו בחשבון שככל שתוסיפו יותר מילות מפתח שליליות קח תקבלו פחות חשיפה (שזה לא בהכרח דבר רע).

איך מילות מפתח שליליות משפרות את הביצועים של הקמפיין?

רשימת מילות מפתח שליליות עוזרת למקד בצורה טובה יותר את קמפיין הפרסום הממומן בגוגל כך שהוא יעניק תוצאות טובות יותר. זוהי בעצם התאמה הפוכה לאפשרויות מיקוד הקמפיין לפי מונחי קידום בגוגל שעליהן הסברנו בכתבה על קידום בגוגל אדוורדס בעזרת שיפור מיקוד הקמפיין, אשר תורמת גם היא לשיפור הביצועים.

מילות מפתח שליליות משפרות את ביצועי הקמפיין בדרכים הבאות:

חוסכות הוצאות פרסום מיותרות בגוגל

מילות מפתח שליליות מצמצמות חשיפה של מודעות הקמפיין בקרב גולשים שהמפרסם אינו רוצה להיחשף אליהם על ידי מניעת הופעתן במונחי חיפוש שמקליד אותם קהל גולשים לא רצוי. לדוגמה, חברת פיננסים המעניקה הלוואות חוץ בנקאיות לעסקים תרצה להימנע מפרסום מודעות בקרב לקוחות פרטיים. נגזר מכך שמומלץ לה לכלול ברשימת מילות המפתח השליליות של הקמפיין מילים כמו "פרטיות", "פרטית" וכו'. ברגע שמודעות הקמפיין נחשפות פחות לקהל גולשים שאינו מטרת המפרסם כך קטנה כמות ההקלקות הלא הרלוונטיות, מה שחוסך הוצאות מיותרות בפרסום בגוגל.

תורמות לדירוג איכות מודעות גבוה יותר

אחד מהמשתנים המרכזיים בהגדרת דירוג איכות המודעה בגוגל הוא הרלוונטיות של מונחי החיפוש למודעה ולקמפיין. מודעות בהתאמה גבוהה למונחי החיפוש ידורגו גבוה יותר על ידי גוגל. מילות המפתח השליליות של הקמפיין יעזרו לגוגל להציב את מודעות הפרסום במונחי החיפוש בעלי ההתאמה הגבוהה ביותר, ובכך לשפר את דירוג איכות המודעות של הקמפיין.

משפרות את יחס ההמרה של הקמפיין

מיקוד נכון של קמפיין שיווק בגוגל ממומן משפר תמיד את יחס ההמרה. ברגע שמבטלים חשיפות בפני קהל לא רלוונטי, ובכך מנווטים את תקציב הפרסום לקהל גולשים בעל סבירות גבוהה יותר להקליק על המודעות, מגדילים את שיעור יחס ההמרה של הקמפיין.

הוספת רשימת מילות מפתח שליליות לקמפיין במערכת AdWords

זה מאוד פשוט להוסיף רשימת מילות מפתח שליליות בגוגל אדוורדס. לאחר הקמת הקמפיין יש לגשת ללשונית מילות מפתח במסך הקמפיינים. במסך מילות המפתח יש ללחוץ על לשונית מילות מפתח שליליות אשר יפתח את ממשק מילות המפתח השליליות.

לחיצה על הכפור האדום (+מילת מפתח), ברמת הקמפיין או ברמת קבוצות המודעות, תפתח את התיבה הבאה:

עדכון מילות מפתח שליליות בקמפיין

עדכון מילות מפתח שליליות בקמפיין

בתיבה זו תדרשו לבחור את הקמפיין שאליו אתם משייכים את רשימת מילות המפתח השליליות, או קבוצת המודעות במידה ומגדירים מילות מפתח שליליות רק לקבוצת מודעות מסוימת בתוך קמפיין, ולהוסיף בכל שורה את המילים והביטויים שאתם רוצים להגדיר בתור מילות מפתח שליליות.

איתור מילות מפתח שליליות לקמפיין פרסום בגוגל?

אז הבנו כמה חשוב להגדיר רשימת מילות מפתח שליליות בקמפיין פרסום בגוגל ואיך מוסיפים רשימת מילות מפתח שליליות לקמפיין. אבל עולה השאלה, אילו מילים וביטויים כדאי בכלל להגדיר בתור מילות מפתח שליליות בקמפיין? ובכן, נידרש תחילה לחשוב ולאתר מונחי חיפוש פוטנציאליים שיכולים לתפקד בתור מילות מפתח שליליות בקמפיין. ישנן 3 דרכים מועילות להגדיר ולאתר מילות מפתח שליליות:

הגדרת מילות מפתח שליליות על פי מטרות הפרסום

מטרות קמפיין הפרסום הממומן יכולות לעזור לך בהגדרת מילות המפתח השליליות של הקמפיין. כדאי לעשות רשימה של מוצרים, שירותים, מילים וביטויים שאינם עולים בקנה אחד עם מטרות הפרסום בגוגל ולכלול אותם ברשימת מילות המפתח השליליות של הקמפיין.

  • מילות מפתח שליליות יכולות להיות למשל נגזרת של קהל לקוחות מסוים שהמפרסם רוצה להימנע מחשיפה אליהם. לדוגמה, חברת ניקיון שמקימה קמפיין במטרה להגיע לעסקים הזקוקים לשירותי ניקיון חייבת להגדיר מילות מפתח שליליות כגון "בתים", "לבית", "דירה חדשה" וכו' בכדי למנוע חשיפה ללקוחות פרטיים.
  • אפשר להגדיר מילות מפתח שליליות בכדי למנוע כניסות מיותרות לעמוד הנחיתה מגולשים המחפשים מוצר או שירות בתחום שהעסק אינו מספק. למשל, קבלן שיפוצים שעושה רק עבודות גמר צריך לדאוג לכלול ברשימת מילות המפתח השליליות מונחי חיפוש של עבודות שיפוצים שהוא לא מבצע.
  • רוב המפרסמים בגוגל משתמשים במילות מפתח שליליות כמו "חינם", "בזול", "לימודים" ועוד בכדי לצמצם חשיפות לא רלוונטיות.
  • כל מילה או ביטוי שלפי דעתך יכולה לחשוף את מודעות הקמפיין לגולשים לא רלוונטיים צריכה להילקח בחשבון ולהיבחן.

קבלת רעיונות למילות מפתח שליליות דרך כלי מתכנן מילות המפתח של גוגל אדוורדס

דרך מצוינת לאתר מונחי חיפוש שאינם מתאימים לקמפיין הפרסום, וכמובן בהתאם לכך לכלול אותם ברשימת מילות המפתח השליליות של הקמפיין, היא בעזרת כלי מתכנן מילות המפתח של גוגל אדוורדס. כלי זה מציג מונחי חיפוש רלוונטיים למונחי חיפוש אחרים, אז מעבר להמלצות חדשות עבור הקמפיין למילות מפתח מומלצות הוא גם יכול להעניק לכם רעיונות למילות מפתח שליליות.

להמחשה ניקח קבלן פרגולות עץ שרוצה להקים קמפיין פרסום בגוגל. בכדי לקבל הצעות למילות מפתח הוא יזין בכלי מתכנן מילות המפתח של גוגל אדוורדס את הביטוי "פרגולות עץ".

כלי מתכנן מילות המפתח יציג לו רעיונות לחיפושים חדשים טובים כמו "פרגולה מעץ" ו"בניית פרגולה", אך גם רעיונות למילות מפתח שליליות כמו "פרגולות אלומיניום" ו"פרגולה חשמלית" (שירותים שהוא לא מעניק).

עדכון רשימת מילות מפתח שליליות דרך מונחי החיפוש של הקמפיין

עוד דרך מצוינת לאתר מילות מפתח שליליות בקמפיין שיווק בגוגל היא על ידי מעקב בשוטף אחר מונחי החיפוש של הקמפיין, במיוחד בחודשים הראשונים של הקמפיין. דרך כרטיסיית מונחי החיפוש, אשר יושבת ליד כרטיסיית מילות המפתח השליליות, תוכלו לקבל דיווח על מונחי חיפוש שהובילו לחשיפה וקליקים בקמפיין שלכם. במידה ונוצרה הופעה או הקלקה של מודעה במונח חיפוש שאינו רלוונטי, תוכלו להוסיפו לרשימת מילות המפתח.

אפשר לראות בדוגמה לעיל שבקמפיין פרסום לחברת בדק בית נוצר קליק דרך המונח "בדק בית ליקויי בניה דימונה" למרות שלא נבחרה מילת מפתח לבדיקות בדק בית בדימונה. במידה וחברת בדק הבית לא עובדת באזור דימונה, היא יכולה למנוע הקלקות מיותרות כאלו בעתיד על ידי הוספת המילה "דימונה" לרשימת מילות המפתח השליליות של הקמפיין.