חברת גוגל הודיעה שהחל מאוקטובר 2017 יכנס לתוקף שינוי משמעותי בדרך שבה מתנהגת תקרת התקציב היומי במערכת גוגל אדוורדס. מהיום תקרת התקציב היומי יכולה לגדול בכל יום נתון לעד פי 2 מהתקציב היומי שהוגדר בקמפיין. מהן הסיבות שגוגל בחרה להטמיע את השינוי הזה? כמה עולה פרסום בגוגל לאחר השינוי? האם השינוי מטיב עם עסקים המפרסמים בגוגל? בכתבה הבאה נענה על השאלות הללו ונדריך אתכם כיצד יש להתנהל בקמפיין בעקבות השינוי בתקרת התקציב היומי.

גוגל הודיעה לאחרונה על שינוי משמעותי בדרך שבה היא מגבילה את תקציבי הפרסום בגוגל אדוורדס של עסקים. על פי הודעת גוגל, החל מהרביעי באוקטובר 2017 מערכת גוגל אדוורדס תאפשר לתקרת התקציב היומי לגדול לעד פי שתיים מהתקציב היומי שהמפרסם קבע בעת הקמת הקמפיין.

כך שאם עסק קבע בקמפיין פרסום בגוגל תקציב יומי של עד 100 שקל ליום, בימים מסוימים שבהם הביקוש גבוה מערכת אדוורדס יכולה לאפשר לקמפיין לשלם עד 200 שקל עבור הקלקות ביום נתון. זה בשונה מגמישות תקרת התקציב היומי שפעלה עד היום, אשר אפשרה למערכת אדוורדס להוציא רק עד 20% יותר מהתקציב היומי על הקלקות.

מה זה תקציב יומי? ומדוע בכלל צריך תקרת תקציב יומי גמישה?

עסקים המפרסמים בגוגל משלמים בגין כל הקלקת גולש על מודעה בהתאם למחיר לקליק שנקבע בכל פעם שהמפרסם מתחרה על גולש במילות מפתח הקמפיין. בהמשך לעלויות המחיר לקליק, כל עסק קובע בקמפיין פרסום בגוגל תקציב יומי המגדיר את הסכום המקסימלי שהעסק מוכן לשלם על הקלקות גולשים ביום נתון בחודש.

לדוגמה, עסק קובע תקציב יומי של 45 שקלים ליום בקמפיין פרסום בגוגל. כאשר התקציב הנקבע מנוצל עד תום באותו יום, הקמפיין נכנס לסטאטוס "מוגבל בתקציב" (כפי שניתן לראות בתמונה למטה) והמודעות של הקמפיין מפסיקות להופיע עד יום למחרת כאשר התקציב מתאפס בחזרה.

תקציב יומי לקמפיין גוגל

תקציב יומי לקמפיין גוגל

המטרה של התקציב היומי היא למנוע מהעסק להוציא יותר ממה שהוא מוכן לשלם לגוגל עבור פניות גולשים מהאינטרנט, אך עם זאת, גוגל מודעת לכך שעסקים רוצים לנצל את התקציב היומי שלהם בגוגל עד המקסימום. בעקבות כך היא דוגלת בתקרת תקציב יומי גמישה המאפשרת למערכת לחרוג מהתקציב היומי במידה ויש צפי להקלקות מגולשים איכותיים.

עד לאחרונה תקרת התקציב היומי בגוגל הייתה יכולה לגדול עד 20% יותר מהתקציב היומי המוגדר. אז אם לדוגמה עסק עם תקציב יומי של 45 שקלים ניצל כבר 43 שקלים מהתקציב באותו יום, אך מערכת גוגל מאמינה שבהמשך היום יש סיכוי טוב לייצר הקלקה נוספת של 5 שקלים מגולש איכותי, היא תמשיך להציב את מודעות הפרסום של הקמפיין עד לניצול עלות יומית של 48 שקלים. מאוקטובר 2017 תקרת התקציב היומי יכולה לגדול לעד פי שתיים מהתקציב היומי (90 שקלים ליום במקרה הנ"ל).

עם זאת, מערכת גוגל אדוורדס דואגת לכך שבסיכום החודשי העסק ישמור על התקציב חודשי הנגזר מהתקציב היומי, 30.4 ימים כפול התקציב היומי המוגדר בקמפיין. בדוגמה הנ"ל התקציב החודשי לא יחרוג מסכום של 1,368 שקלים, גם אם בכמה ימים במהלך החודש העסק הוציא יותר מהתקציב היומי על פרסום בגוגל אדוורדס.

מדוע גוגל בחרה לבצע את השינוי בתקרת התקציב יומי?

בהודעת גוגל למפרסמים באדוורדס על השינוי בתקרת התקציב היומי, שניתן לקרוא אותה בקישור הבא, נכתב שהשינוי הזה נעשה כדי לעזור למפרסמים להצליח לעמוד ביעדי הפרסום שלהם בצורה יעילה יותר ועם החזר השקעה גבוה יותר. התיאוריה שגוגל מצדיקה בעזרתה את השינוי בתקרת התקציב היומי היא, שתנועת הגולשים באינטרנט אינה עקבית. בימים מסוימים יכולה להיות כמות גבוהה של גולשים המחפשים את מילות המפתח של הקמפיין, ואז התקציב נגמר מהר מדי, ובימים אחרים ישנה כמות נמוכה של גולשים ואז התקציב היומי לא מנוצל.

כלומר בימים שבהם נוצר נפח רחב של גולשים איכותיים בעלי סבירות גבוהה להקליק על מודעות הפרסום של העסק, מערכת גוגל אדוורדס תבחר להגדיל את תקרת התקציב היומי לעד פי שתיים מהסכום המקסימלי שהעסק בחר להוציא ליום בכדי למשוך פניות איכותיות של גולשים לעסק. גוגל גם מתחייבת שהאלגוריתם של מערכת אדוורדס לא יחרוג יותר מדי פעמים מהתקציב היומי, ובמידה והעסק יחויב מעל התקציב החודשי הממוצע, הוא יקבל זיכוי עבור החריגה בסוף החודש.

בעקבות השינוי הזה טוענת גוגל שעסקים המנהלים בקמפיינים ארוכים למספר חודשים באדוורדס יכולים ליהנות מגידול בשיעור הקלקות החודשי של הקמפיין מבלי להוציא שקל אחד יותר ממה שהוציאו עד עכשיו. נוסף על כך, שינוי זה יכול בהחלט להטיב עם הרבה עסקים אשר מפספסים הקלקות טובות מאוחר יותר בהמשך היום לאחר שהתקציב היומי שלהם כבר נגמר.

החסרונות של השינוי בתקרת התקציב היומי החדשה למפרסמים בגוגל אדוורדס

השינוי בתקרת התקציב היומי בגוגל אדוורדס לא התקבלה יפה אצל חלק מהמומחים בתחום הפרסום בגוגל, אשר צופים בשתי בעיות מרכזיות עם התנהלות הפרסום של הקמפיינים בגוגל בעקבות השינוי החדש.

עסקים עלולים להוציא יותר כסף על פרסום בגוגל ממה שהם תכננו

המומחים טוענים שמכיוון שגוגל מגבילה את התשלום החודשי על הקלקות על פי תקופה של 30.4 יום בהתאם לתקציב היומי בסוף כל חודש, קמפיינים של פרסום בגוגל אדוורדס אשר פועלים למשך פחות מחודש או שבוצעו בהם שינויים בתקציב היומי במהלך החודש יכולים לחרוג משמעותית בעלויות החודשיות שהם תכננו להוציא על פרסום בגוגל אדוורדס.

עסק אשר הגדיל את התקציב היומי שלו באמצע החודש ככל הנראה יחויב חודשית יותר ממה שהוא תכנן בתחילה על פי אסטרטגיית הפרסום שלו בגוגל אדוורדס. זאת מכיוון שמערכת גוגל אדוורדס תאפשר לתקרת התקציב היומי לגדול יותר פעמים בתקופת אותו חודש כי התקציב היומי גדל.

להמחשה, ניקח עסק שהחל לפרסם בתחילת החודש עם תקציב יומי של 50 שקלים ביום. על פי תקציב זה גוגל לא תאפשר לעסק להוציא יותר מ-1,520 שקלים באותו חודש. אך אם במהלך החודש העסק הגדיל את התקציב היומי ל-80 שקלים בחודש, נניח כאשר עוד נשארו 10 ימים לסיום החודש, אז קיים סיכוי גבוה שגוגל יחייב את העסק באותו חודש בתשלום גבוה יותר ממה שהעסק תכנן עקב הגידול בתקציב היומי. זאת מכיוון שבתקופת ה-10 ימים הנותרים גוגל מחשב מחדש את תקופת ההוצאה החודשית הממוצעת ל-30.4 הימים ממועד השינוי בתקציב היומי ואז בתקופת עשרת הימים הללו התקרה יכולה להיות גבוהה בהרבה, מה שבסיכום של אותו חודש יוביל לחריגה בהוצאה המתוכננת.

אותה בעיה נכונה גם לגבי קמפיינים המתוכננים לפרסום של פחות מחודש. עסקים המפעילים קמפיינים למספר ימים יכולים להיתקל בחיובים יומיים חריגים במיוחד עקב השינוי בתקרת התקציב היומי ולשלם על פרסום בגוגל הרבה יותר ממה שהם תכננו להוציא על הקלקות גולשים בתקופה כל כך קצרה.

לדוגמה, קמפיין פרסום בגוגל ל-7 ימים בעל תקציב יומי של 50 שקלים יכול בתיאוריה לעלות למפרסם עד 700 שקלים במקום רק 350 שקלים כמתוכנן. זאת במידה ומערכת גוגל אדוורדס הגדילה בכל יום את תקרת התקציב היומי למקסימום, מה שיכול תיאורית להתרחש מכיוון שבסיכום החודשי הקמפיין לא עבר על סך ההוצאה החודשית הממוצעת (לפי 30.4 יום).

התקציב החודשי לפרסום בגוגל יכול להיגמר מוקדם מדי

הבעיה השנייה שהשינוי הזה יכול ליצור בקרב עסקים המפרסמים בגוגל הוא שבתקרה גמישה שכזאת גדל הסיכוי שהתקציב החודשי ייגמר מוקדם יותר בחודש. המומחים טוענים שדווקא יותר עסקים ימצאו את עצמם ללא פרסום פעיל בימים המאוחרים יותר של החודש עקב ניצול של תקציב פרסום בגוגל אדוורדס, מה שבעצם צפוי לפגוע במפרסמים בטווח הארוך עקב פספוס של לקוחות מהאינטרנט בסוף החודש.

האם קיים סיכוי גבוהה שהתקציב החודשי לפרסום בגוגל ייגמר מוקדם מדי בעקבות הגמישות הגבוהה של תקרת התקציב היומי? נניח לצורך המחשה שיש לנו קמפיין פרסום בגוגל המתמקד במילת מפתח אחת עם עלות ממוצעת לקליק של 5 שקלים. עוד נניח שתקציב היומי שהגדרנו בקמפיין הנו 80 שקלים. זאת אומרת שאנו מצפים להוציא בחודש עד 2,432 שקלים על פרסום בגוגל אדוורדס ולקבל בתמורה כ-486 הקלקות. בתקרת תקציב יומי שיכולה לגדול ביום נתון לעד פי שתיים, זה בהחלט אפשרי שאנו נוציא 2,432 כבר בשלושת השבועות הראשונים של החודש. אז בעוד שקיבלנו את התמורה הצפויה של הקלקות גולשים מגוגל עבור התקציב החודשי, יכול מאוד להיות שנפספס לקוחות פוטנציאליים איכותיים מהשבוע האחרון של החודש בגלל שהתקציב שלנו נגמר מוקדם מדי.

איך ניתן להתמודד עם השינוי החדש בתקרת התקציב היומי?

גוגל מבטיחה לנו שמקרים כפי שציינו לעיל לא צפויים להתרחש מכיוון שלרוב ישנן עלויות ומורדות בתנועות החיפושים באינטרנט, וזאת הסיבה המרכזית לכך שגוגל הנחילה את השינוי בתקרת התקציב היומי. אך עם זאת, חשוב שתבצעו פעולות להגן על עצמכם מהוצאה מופרזת על פרסום בגוגל בעקבות הגמישות של תקרת השכר. להלן מספר פעולות שניתן לעשות בכדי להגן על תקציב הפרסום החל מאוקטובר 2017:

1. צמצמו את השינויים בתקציב היומי לקמפיין במהלך החודש

נסו לצמצם כמה שיותר את השינויים שאתם עושים בתקציב היומי של הקמפיין במהלך החודש בכדי למנוע תנודתיות משמעותית בהוצאות הפרסום החודשיות בגוגל. זאת מכיוון שכפי שציינו לעיל, כל שינוי בתקציב היומי משנה את תקרת התקציב החודשית ל-30 ימים הבאים ולא לאותו חודש. שינויים בתקציב היומי של קמפיין פרסום בגוגל צריכים להילקח עם מחשבה לטווח ארוך.

2. הגדירו תקציב יומי נמוך יותר בקמפיין קצר טווח

פותחים קמפיין פרסום בגוגל אדוורדס לתקופה קצרה של כמה ימים? מומלץ להגדיר תקציב יומי נמוך יותר מהמתוכנן, אפילו עד 50% נמוך יותר, בכדי למנוע חריגה משמעותית בתקציב הפרסום המתוכנן לאותו קמפיין. קחו בחשבון שאם מדובר על פרסום של מבצע מכירות לתקופה קצרה קיים סיכוי גדול שייווצרו הקלקות רבות ביום נתון – אז התכוננו לכך בהתחשב בגמישות תקרת התקציב היומי.

3. עקבו אחר ההוצאה של הקמפיין על בסיס יומי

בעקבות השינוי מאוד חשוב לשים עין על התפלגות ההוצאות של הקמפיינים באדוורדס. כנסו למערכת אדוורדס לעיתים קרובות ובדקו את ההוצאה החודשית. בהתאם לכסף שכבר הוצאתם במהלך החודש תוכלו להחליט האם להשאיר את התקציב היומי כמו שהוא או להקטין אותו בכדי למנוע חריגה משמעותית בהוצאה החודשית.

עסקים שכבר מנהלים את הפרסום דרך ממשק גוגל אדוורדס החדש יכולים בקלות לעקוב אחר ההוצאה של הקמפיין בגרף מעקב ביצועים במסך הבית. רק שנו את נתוני הגרף להראות עלויות והגדירו את טווח הנתונים לחודש הנוכחי.

גרף ביצועים בממשק גוגל אדוורדס החדש

גרף ביצועים בממשק גוגל אדוורדס החדש

4. השאירו מרווח כספי לתקציב הפרסום החודשי בגוגל

בכדי להימנע ממצב שתקציב הפרסום של העסק ייגמר מוקדם מדי באותו חודש, מומלץ להשאיר בצד עתודות כסף לפרסום בגוגל. בין אם אתם מקטינים את התקציב היומי מראש ומתכננים להוסיף עוד כספים לפרסום בגוגל כאשר התקציב ייגמר או בין אם אתם מחליטים לשמור כספים בצד להגדלת התקציב החודשי המתוכנן במידה והפרסום משך גולשים רבים מהמתוכנן, חשוב לנסות ולמנוע מצבים בהם הקמפיין נעלם מהאינטרנט עקב ניצול ההוצאה החודשית.