אדוורדס אקספרס הנה מערכת פרסום עסקים בגוגל אשר פותחה בכדי להוות פתרון חלופי פשוט לבעלי עסקים קטנים שאין להם את הזמן והידע לפרסם דרך מערכת גוגל אדוורדס. אך בעוד שמערכת אדוורדס אקספרס בהחלט מפשטת ומנגישה את התהליך של הקמת קמפיין פרסום בגוגל, היא בסופו של דבר פוגעת במפרסם בטווח הארוך, עקב הביצועים הנמוכים שהיא משיגה בהשוואה לפרסום בגוגל אדוורדס.

גוגל אדוורדס מאפשרת לכל עסק לפרסם את המוצרים והשירותים שלו בקמפיינים ממומנים במנוע החיפוש של גוגל ובאתרים ברחבי האינטרנט (רשת המדיה). כיום מיליוני עסקים בישראל מפרסמים בגוגל בעזרת אדוורדס בהצלחה רבה ומייצרים לידים חדשים מהאינטרנט.

עם זאת, בעלי עסקים רבים יעידו על כך שמערכת גוגל אדוורדס היא פלטפורמת פרסום מאוד מורכבת ומאתגרת לניהול מערך שיווק באינטרנט. מצד אחד המערכת מציעה מגוון רחב של אפשרויות ניהול, מיקוד ושליטה על הפרסום בגוגל, אך מצד שני מורכבות המערכת יכולה להיות מבלבלות מאוד עבור האדם הפשוט.

ניהול פרסום בגוגל אדוורדס הוא בהרבה מקרים עבודה במשרה מלאה. זאת אחת הסיבות מדוע כיום רוב העסקים בישראל נעזרים בחברת פרסום המתמחה בגוגל אדוורדס לניהול הפרסום של העסק בגוגל.

אדוורדס אקספרס – החלופה הפשוטה לפרסום בגוגל

בתחילת העשור השיקה גוגל את מערכת אדוורדס אקספרס (AdWords Express) בתור חלופה פשוטה למערכת גוגל אדוורדס. הרעיון מאחורי הקמת אדוורדס אקספרס היה לפשט את תהליך הקמת הקמפיין וניהול הפרסום הממומן בגוגל כמה שניתן עבור אותם עסקים שמהססים לפרסם בגוגל מכיוון שאין להם את הידע או הזמן להשתמש בגוגל אדוורדס.

במקום לבזבז שעות על מחקר מילות מפתח, שכתוב מודעות פרסום בגוגל, קביעת אסטרטגיית הצעות מחיר למשתנים שונים, הגדרת המרות וניתוח נתונים (כל מה שבעצם נדרש להקמת קמפיין פרסום ממומן בגוגל אדוורדס), בעל עסק יכול פשוט לפתוח חשבון במערכת אדוורדס אקספרס.

אדוורדס אקספרס תבקש מבעל העסק לספר טיפה על העסק שלו: מהי הפעילות העסקית? היכן העסק ממוקם? מה חשוב לבעל העסק שיופיע במודעות הפרסום? מהו תקציב הפרסום בגוגל? ואז המערכת עושה את השאר באופן אוטומטי עבור המפרסם.

האם פרסום בגוגל דרך אדוורדס אקספרס מתאים לי?

בכדי לפרסם באדוורדס אקספרס חובה לרשום את העסק באמצעות "Google לעסק שלי", מערכת הרשמה של עסקים במנוע החיפוש ובמערכת המפות של גוגל. זהו סוג של כרטיס ביקור בגוגל המכיל מידע בסיסי על העסק וציון של הכתובת שתופיע במפות גוגל. פעולה שבכל מקרה מומלצת לכל המפרסמים בגוגל.

אדוורדס אקספרס מומלצת לעסקים מקומיים כגון חנות מסחר מקומית, עסקים בענף המסעדנות וכו' שרוצים לעודד הגעה של לקוחות למיקום הפיזי של העסק, התקשרות לעסק או קניה דרך אתר ייעודי ואין להם את הזמן או המשאבים להשתמש בגוגל אדוורדס.

אם אתם עונים על הקריטריונים הבאים – מומלץ לנסות את אדוורדס אקספרס. אך אם אתם רוצים לנצל את המקסימום מהפרסום בגוגל, כמו למשל להשתמש בפיצ'ר גוגל שופינג או לפרסם ביוטיוב, אז תצטרכו לנהל את הפרסום בעזרת גוגל אדוורדס.

כיצד מתחילים לפרסם דרך אדוורדס אקספרס?

תחילה כפי שציינו כבר, לפני שניתן להתחיל לפרסם בגוגל עם אדוורדס אקספרס יש להירשם באינדקס "גוגל לעסק שלי". בשלב זה תעניקו לגוגל את מרבית המידע הרלוונטי לניהול הפרסום עבורכם כגון כתובת העסק, שעות פתיחה, טלפון וכו'. לאחר שנרשמתם באינדקס גוגל תוכלו להיכנס למערכת אדוורדס אקספרס.

בכניסה למערכת אדוורדס אקספרס תתבקשו להכניס את מייל החשבון גוגל המקושר לכרטיס העסק שנרשמתם דרכו, ואז תועברו למסך הקמת הקמפיין הראשון באדוורדס אקספרס שנראה כך.

הקמת קמפיין אדוורדס אקספרס

כפי שניתן לראות, הקמת קמפיין פרסום ממומן בגוגל עם מערכת אדוורדס אקספרס מורכב מ-3 שלבים פשוטים: בחירת מטרה לפרסום, יצירת מודעת פרסום וקביעת תקציב פרסום בגוגל. לחצו על "יצירת מודעה" בכדי להתקדם בתהליך הקמת הקמפיין.

1. בחירת מטרה לקמפיין פרסום בגוגל

בשלב הראשון, תתבקשו לבחור את מטרת הפרסום בגוגל של הקמפיין. על פי מטרת הפרסום בגוגל מערכת אדוורדס אקספרס תדע טוב יותר כיצד לנהל באופן אוטומטי את הפרסום בגוגל בכדי לעמוד במטרה שהגדרתם.

זה מאוד דומה לבחירת מטרות לפרסום בהקמת קמפיין פרסום ממומן בגוגל אדוורדס. אך בשונה מגוגל אדוורדס המציעה למפרסמים מספר מטרות פרסום לבחירה, באדוורדס אקספרס ניתן לבחור רק בין שלוש מטרות.

בחירת יעד לקמפיין באדוורדס אקספרס

  • יצירת פניות טלפוניות לעסק – פרסום בגוגל המתמקד ביצירת פניות טלפוניות לבית העסק דרך מכשירים ניידים בגוגל. מתאים לבעלי מקצוע מקומיים שעובדים על בסיס קריאות שירות טלפוניות או עסקים שעובדים על קבלת לידים טלפונים. אדוורדס אקספרס תשאף להגדיל את כמות הטלפונים של לקוחות פוטנציאליים מגוגל.
  • עידוד ביקורים של לקוחות בכתובת העסק – פרסום בגוגל שמטרתו לעודד ביקורים של לקוחות בבית העסק. מתאים לחנויות מסחר מקומיות, מסעדות ונותני שירות מקומיים. אדוורדס אקספרס תשאף ליידע לקוחות פוטנציאליים בקרבת מקום על השירותים של עסק שלך עם הסבר על דרכי הגעה לעסק.
  • עידוד פעולות של גולשים באתר העסק – פרסום בגוגל שמטרתו לעודד תנועת גולשים בעלי סבירות גבוהה לבצע פעולה באתר (רכישה, השארת פרטים וכו'). אדוורדס אקספרס תבנה מערך שיווק המתמקד בהגדלת תנועת לקוחות פוטנציאליים לאתר האינטרנט של העסק.

2. יצירת מודעת פרסום באדוורדס אקספרס

בשלב השני, תתבקשו ליצור מודעת פרסום בגוגל. במערכת אדוורדס אקספרס שכתוב המודעה דומה לגוגל אדוורדס, רק ששלב זה גם כולל מספר הגדרות בסיסיות של הקמפיין.

  • מיקומים גיאוגרפיים – ניתן להגדיר רדיוס מסוים סביב כתובת בית העסק שנרשמה באינדקס גוגל, או לחילופין, לבחור ערים מסוימות בתוך ישראל. לעסקים מקומיים מומלץ לבחור באפשרות של פרסום ברדיוס של 20-30 קילומטר מכתובת העסק.
הגדרת מיקומים גיאוגרפיים באדוורדס אקספרס

הגדרת מיקומים גיאוגרפיים באדוורדס אקספרס

  • בחירת מוצרים ושירותים – אדוורדס אקספרס תבקש מכם לבחור מוצרים ושירותים הרלוונטיים לפעילות העסק. על סמך הבחירה הזאת תגזור המערכת את מילות המפתח של הקמפיין.
  • שכתוב מודעת פרסום – יש לשכתב מודעת פרסום בגוגל על סמך הנחיות כתיבת המודעות של גוגל אדוורדס. היתרון במערכת אדוורדס אקספרס הוא שגוגל תציע לכם בשלב זה מלל אופציונאלי עבור המודעה שיעזור לכם להחליט על הניסוח השיווקי המושלם.

 

3. קביעת תקציב פרסום בגוגל

בשלב השלישי והאחרון לפני העלאת הקמפיין למנוע החיפוש, תדרשו להגדיר במערכת אדוורדס אקספרס את תקציב הפרסום היומי בגוגל. במקביל במסך זה יוצג חישוב של סך התקציב לפי חודש והערכה של אדוורדס אקספרס לגבי כמות החשיפות והקליקים של הפרסום (חודשי).

קביעת תקציב פרסום במערכת גוגל אקספרס

קביעת תקציב פרסום במערכת גוגל אקספרס

לאחר שקבעתם את תקציב הפרסום, כל מה שנשאר לכם לעשות הוא להגדיר אמצעי תשלום (כרטיס אשראי) עבור העלויות פרסום בגוגל וקמפיין הפרסום הראשון שלכם דרך אדוורדס אקספרס מתחיל לפעול.

המערכת תבצע אופטימיזציה באופן אוטומטי ותנהל את הפרסום בגוגל עצמאית. כל מה שנשאר לכם לעשות הוא לקבל את הלידים, לשרת את הלקוחות החדשים המבקרים בעסק או לעקוב אחר הרוכשים באתר.

האם אדוורדס אקספרס היא פתרון חלופי טוב לגוגל אדוורדס?

ניתן לראות שהקמת קמפיין פרסום ממומן בגוגל עם אדוורדס אקספרס הרבה יותר מהיר ופשוט מגוגל אדוורדס. נוסף לכך, אין צורך לעקוב באופן שוטף על הפרסום לאחר הקמת הקמפיין הראשוני אם מפרסמים דרך אדוורדס אקספרס. אז מדוע רוב העסקים עדיין מפרסמים במערכת גוגל אדוורדס?

מערכת אדוורדס אקספרס נראית במבט ראשון כחלום שהתגשם עבור עסקים קטנים שלא רוצים להשקיע יותר מדי בפרסום בגוגל או לא רוצים להעסיק מומחה אדוורדס לניהול מערך השיווק בגוגל. רק ממלאים מספר פרטים על העסק וגוגל עושה את השאר.

אך המציאות היא שפרסום בגוגל לא מייצר ביצועים טובים בלי הקמה ממוקדת ועין מקצועית. מחקרים רבים מצאו שקרוב ל-80% מהעסקים שפרסמו בגוגל עם אדוורדס אקספרס לא היו מרוצים מהתוצאות שקיבלו ביחס לתקציב הפרסום. עד כמה שגוגל רוצה לשבח את החשיבה העצמאית של מערכות הפרסום האוטומטיות שלה, עדיין הם אינם תחלופה לניהול מקצועי של מומחה אדוורדס.

ניתן להסביר את הכישלון של אדוורדס אקספרס כפתרון חלופי איכותי לגוגל אדוורדס על סמך 4 בעיות מבניות מרכזיות במערכת זאת:

מילות המפתח נבחרות אוטומטית על בסיס מאפייני העסק

אחד מהמפתחות החשובים והמכריעים ביותר בהקמת קמפיין פרסום ממומן בגוגל הוא בחירת מילות המפתח. בחירה נכונה של מילות מפתח מאפשרת לעסק להופיע בפני הגולשים הרלוונטיים ביותר ברגע שהם מחפשים בגוגל מענה לצורך שהעסק מספק. כך העסק מקבל את הפניות הרלוונטיות ביותר.

בניית רשימת מילות מפתח דורשת מחשבה רבה. במידה והיא נוצרת על ידי בחירה אקראית של מונחי חיפוש בגוגל הקשורים למאפייני העסק – סיכוי נמוך מאוד לקבל ביצועים טובים. עסקים המפרסמים דרך אדוורדס אקספרס ככל הנראה מפרסמים בהרבה מילות מפתח לא רלוונטיות.

אדוורדס אקספרס משתמשת במיקוד התאמה רחבה של מילות מפתח

גם אם אדוורדס אקספרס בחרה רק את מילות המפתח הרלוונטיות ביותר לעסק, היא משתמשת במיקוד התאמה רחבה. כלומר, מודעות הפרסום של העסק יכולות להופיע גם בפני גולשים שהקלידו בגוגל מילים וביטויים בעלי קשר חלש מאוד לרשימת מילות המפתח.

לדוגמה, מילת המפתח "מנעולן בקריות" רלוונטית למנעולן שרוצה לקבל פניות מלקוחות בקריות שצריכים מנעולן. אך במיקוד התאמה רחבה של מילת המפתח הזאת, מודעת הפרסום של הקמפיין יכולה להופיע גם במונחי חיפוש לא רלוונטיים כגון "קורס מנעולן", "איך להיות מנעולן" וכו'.

במיקוד התאמה רחבה המפרסם מבזבז כספים רבים על הופעות והקלקות לא רלוונטיות.

אין אפשרות להגדיר מילות מפתח שליליות

החיסרון שקמפיין פרסום באדוורדס אקספרס פועל על פי מיקוד התאמה רחבה רק מתעצם עוד יותר כאשר משקללים את העובדה שלא ניתן להגדיר מילות מפתח שליליות, אותם מונחי חיפוש שהמפרסם לא רוצה לפרסם בהם, כך שכבר מראש ידוע למפרסם שיהיו הוצאות מיותרות על הפרסום בגוגל.

מפרסם באדוורדס אקספרס בעצם נדרש לפרסם בכל מונחי החיפוש הרלוונטיים לשירותי העסק שלו, בין אם הוא מעוניין בכך או לא, מה שיוצר הרבה הוצאות לא רלוונטיות שיכולות להימנע בקלות עם גוגל אדוורדס.

המערכת מתבססת רק על חשיפות וקליקים

הניהול אוטומטי של קמפיין הפרסום באדוורדס אקספרס מתבסס כיום אך ורק על יצירת חשיפות וקליקים. אדוורדס אקספרס מתעלמת ממשתנים חשובים אחרים אשר צריכים לבוא בחשבון באופטימיזציה של הפרסום בגוגל כגון מיקומי מודעות, מאפיינים דמוגרפיים, התפלגות לפי מכשירים והכי חשוב – המרות.

הסתמכות רק על שני משתנים בלבד פוגעת ביכולת המערכת להעניק לעסק ביצועים בפועל ברמה הגבוהה ביותר לאחר אופטימיזציה בהשוואה ליכולות של גוגל אדוורדס.

האם אתם מוכנים להסתמך על פרסום אוטומטי בגוגל המתבסס רק מידע חלקי בלבד? האם אתם מוכנים לבזבז כספים רבים מתקציב הפרסום על חשיפות והקלקות מיותרות? במידה והתשובה שלכם שלילית – הבחירה היחידה היא רק גוגל אדוורדס. בואו לפתוח קמפיין פרסום ממומן בגוגל אדוורדס.